Alternativní zdroje energie - komplexní řešení    

TČ vzduch-voda

  Vnější jednotkou (výparníkem s ventilátorem) umístěnou venku, je nasáván vzduch ze kterého je odebírána tepelná energie a opětně je tento vzduch (ochlazený) vyháněn do venkovního prostoru. Vnitřní jednotka, umístěná v objektu, zabezpečuje výrobu topné vody a TUV. Moderní tepelná čerpadla pracují spolehlivě i při velmi nízkých venkovních teplotách (až do -20°C).

 

 


Účinnost tepelných čerpadel vzduch/voda

 Průměrny topný faktor systému tepelného čerpadla vzduch-voda v celé topné sezóně se příliš neliší od systému čerpadla země-voda.
Je to dáno tím, že na začátku a na konci topné sezóny je vzduch teplejší nežli zem.
Přepočteno na peníze, ušetříte u rodinného domu s průměrnou tepelnou ztrátou s tepelným čerpadlem země-voda cca pouze o 2000 Kč/rok více než s typem vzduch-voda. Investiční rozdíl může ale činit až 100 000 Kč díky ceně vrtů.

 Dimenzování tepelných čerpadel vzduch-voda

 ...aneb: "Vytopí tepelné čerpadlo dům i v mrazech?"

Výkon tepelného čerpadla vzduch-voda Master Therm CZ se dimenzuje na 100% tepelných ztrát domu.
Tzn. nemusíte mít obavy, pokud je dobře proveden výpočet tepelných ztrát, tepelné čerpadlo váš dům vytopí.
Navíc je součástí každé instalace záložní elektrokotel, který případný nedostatek výkonu automaticky doplní.

Požadavky na přírodní zdroj

Vnější jednotka musí být umístěna na volném prostranství s dobrým přístupem vzduchu. Důležitým parametrem je, aby se ochlazený, vyfoukávaný vzduch nevracel nazpět. Vytvořila by se tak smyčka, která by podstatně snížila účinnost a výkon tepelného čerpadla. Optimální umístění je na jižní, slunečné straně rodinného domu a to buď na fasádu, střechu nebo jako volně stojící mimo objekt. Vzdálenost vnější a vnitřní jednotky je max. 12m.
 


Otázka:

Dobrý den.
Zajímá mě zdali se TČ vzduch/voda může instalovat do sklepních prostor. Čistě laicky si myslím že by to bylo vzhledem k teplotě okolního vzduchu 7-18°C vhodné. Nebo se mýlím?


Odpověď:

Dobrý den.
Do sklepních prostor můžete umístit pouze vnitřní jednotku tepelného čerpadla. K jednotce vnější musí být zajištěn volný přístup vzduchu (průtok se pohybuje mezi 3000 a 6000 m3/hodinu). Tepelné čerpadlo by vám jinak teplo z místnosti během chvíle "odčerpalo" a celý systém by přestal fungovat.

Dotazy z poradny www.mastertherm.cz 

TOPlist

aktualizováno: 17.05.2017 10:17:21