Alternativní zdroje energie - komplexní řešení    

TČ voda-voda

Stavební povolení pro studnu nebo vrt pro tepelné čerpadlo voda / voda

Otázka:
Dobrý den,
plánujeme výstavbu montované dřevostavby na břehu řeky Sázavy (řeka cca 10 m). Co je potřeba k vyřízení povolení na tepelné čerpadlo typu voda - voda a jaká je šance úspěchu??
 

Odpověď:
Dobrý den,
Pro vybudování zdrojové a vsakovací studny či vrtu je nutné stavební povolení. Obvykle je třeba hydrogeologický posudek. Hydrogeolog rovněž ve vašem případě určí, zda je možno ochlazenou vodu vracet zpět přímo do řeky, nebo je nutno budovat vsakovací studnu či vrt. Pokud nejste v ochranném pásmu zdroje pitné vody neměl by být s povolením problém.


 


POUŽITÍ Z VODOVODNÍHO ŘÁDU

Otázka:
Dobrý den,
je možné při variantě VODA/VODA využít připojení na vodovodní řád?

Odpověď:
Dobrý den,
ano, funkčně je to možné, ale prakticky jsme to ještě neviděli, poněvadž cenou vody z vodovodního řádu byste velmi rychle vyrušili veškeré úsporné důvody použití tepelného čerpadla.


 


ZDROJOVÁ A VSAKOVACÍ STUDNA PRO TEPELNÉ ČERPADLO VODA/VODA 

Otázka:
Dobrý den,
uvažuji o instalaci tepelného čerpadla voda-voda. Tepelné ztráty budovy jsou 37 KW (jedná se o penzion). Jako zdroj vody bych rád využil dvě stávající studny na vlastním pozemku o přibližné hloubce 4m, které jsou od sebe vzdálené 20 metrů. Daly by se tyto studny využít jako jedna čerpací a druhá vsakovací? V současné době mám objednanou čerpací zkoušku a proto mne zajímá, jestli budu při měření moci vodu přepouštět z jedné studny do druhé? Nebo budu potom muset zřídit ještě jeden vsakovací vrt, který bude od čerpací studny ve větší vzdálenosti?

Odpověď:
Dobrý den,
pokud studny při čerpací/vsakovací zkoušce vyhoví, 20m je obvykle dostatečná vzálenost. Hloubka studny 4m však může být problematická z důvodu teploty vody v zimě. Pro uvedený výkon je nutný průtok vody cca 2 l/s. Pokud bude vsakovací schopnost dostatečná, není důvod budovat další vsakovací vrt.


 


VZDÁLENOST VRTU OD VYTÁPĚNÉHO OBJEKTU

Otázka:
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jaký má být průměr vrtu studní při čerpadle voda-voda a jaká je doporučovaná vzdálenost studní od rodinného domu.

Odpověď:
Dobrý den,
minimální doporučený průměr vrtu je 125mm. Vždy však záleží na místních podmínkách. Správný průměr a vystrojení vrtu vždy určí hydrogeolog. Vzdálenost vrtů od domu nemá na činnost vliv, existují i studny přímo pod vytápěným objektem. Minimální vzdálenost mezi vrty by měla být 10m. V každém případě je nutné na celou akci zpracovat projekt, při kterém se vše vyjasní.


Formulář

Váš email *
Vaše jméno
Vyplňte textové pole *
Opište číslo
TOPlist

aktualizováno: 17.05.2017 10:17:21