Alternativní zdroje energie - komplexní řešení    

Rekonstrukce

Zateplení cihlového objektu a vytápění tepelným čerpadlem

Otázka:
Dobrý den,
dobrý den, chci se zeptat, jestli má smysl zateplovat cihlový dům s pískovcovou podezdívkou, když síla stěn je 50 cm.

Odpověď:
Dobrý den,
zateplení cihlového objektu samozřejmě smysl má. Díky zateplení uspoříte až 50% nákladů na vytápění. Vlivem snížení tepelné ztráty dojde i k "předimenzování" otopné soustavy (radiátorů) a s výhodou lze pro další úsporu využít tepelné čerpadlo. Reálné náklady na vytápění lze tak snížit méně než na 1/4 současných nákladů. Samozřejmě výše úspory záleží také na současném způsobu vytápění.


 


VYTÁPĚNÍ ČINŽOVNÍHO DOMU

Otázka:
Dobrý den,
jsem majitelem čninžovního domu v Praze s plynovou kotelnou. Mohu nějak využít tepelné čerpadlo např. pro ohřev vody či jako doplňkový zdroj tepla?
 

Odpověď:
Dobrý den,
ano, tepelné čerpadlo můžete využít jako náhradu plynového kotle a to buď pouze pro ohřev TUV nebo pro kompletní vytápění činžovního domu. Záleží pouze na volbě vhodného typu (vzduch-voda, země-voda) a potřebného výkonu.


 


NÁHRADA PLYNOVÉHO KOTLE

Otázka:
Dobrý den,
bydlíme v rodinném domě, cihlovém, s instalovaným plynovým topením 15kW a rozvodem topné vody po celém dvoupatrovém domě včetně TUV s plynovým boilerem. Kotel a boiler (Vailand) je umístěn v samostatné sklepní místnosti. Ve všech místnostech jsou umístěny 1 - 2 radiátory. Bylo by možné pro instalaci TČ použít stávající rozvod teplé vody a TUV?

Odpověď:
Dobrý den,
teoreticky lze využít vaši stávající otopnou soustavu, ale pouze za předpokladu, že je nadimenzována na teplotní spád 55/45, tzn. že do ní vstupuje voda teplá 55°C a "vrací" se o 10°C chladnější tj. 45°C. Pokud tomu tak není a vytápíte teplotou vyšší, byla by nutná úprava zvýšením plochy radiátorů (přidáním žeber nebo celých těles). Je ale možné, že je vaše otopná soustava v pořádku, jelikož se dříve tělesa hodně naddimenzovávala. Nejlepším řešením by bylo, kdyby ji prohlédla naše autorizovaná montážní firma, která by posoudila nutnost úprav a která by vám popř. navrhla způsob úpravy.


 


DůM PO ZATEPLENÍ, STARÁ OTOPNÁ SOUSTAVA A TEPELNÉ ČERPADLO VODA-VODA

Otázka:
Dobrý den,
vlastním starší dvoupodlažní rod. dům s vnitřním objemem 460 m3 a nadmořskou výškou cca 450 m.n.m. Dům je kompletně podsklepen a má po celé ploše půdu. Ve sklepě je stálá teplota cca 18st. Dům je z plných pálených cihel tl. 45cm (R=0,55m2K/W) a je nově zateplen min. vlnou 10cm (R=2,35m2K/W). Mezi nepoužívanou půdou a 1. patrem je 16cm min. vlny (R=4,1m2K/W). Okna jsou dřevěná s dvojsklem s novou izolací eliminující přestup tepla z místností. Lze odhadnout tepelnou ztrátu vytápěného objektu? Uvažuji o tepelném čerpadle voda-voda, mám velmi vydatnou studnu. Lze pro tepelné čerpadlo použít stávající litinová topení (typ s menším obsahem vody), jestliže budou vyhovovat změně teplotního spádu? V současné době je dům vytápěn kotlem na tuhá paliva
 

Odpověď:
Dobrý den,
starší otopná soustava obvykle vyhoví pro tepelné čerpaldo v případě, že je objekt dodatečně zateplen. Navíc v případě starších soustav je systém předimenzovaný, protože se dříve uvažovalo s přídavkem na zátop. Tepelnou ztrátu je nutné přesně spočítat, zvláště po takovéto rekonstrukci. Kontaktujte prosím některého z našich obchodních zástupců, kteří zajišťují výpočty tepelných ztrát a posouzení otopných soustav.


Formulář

Váš email *
Vaše jméno
Vyplňte textové pole *
Opište číslo
TOPlist

aktualizováno: 17.05.2017 10:17:21