Alternativní zdroje energie - komplexní řešení    

Princip TČ

První tepelné čerpadlo  sestrojil (v podstatě náhodou) americký vynálezce Robert C. Webber na konci čtyřicátých let minulého století.
Právě když prováděl pokusy s hlubokým zamrazením, dotkl se omylem výstupního potrubí mrazícího přístroje a popálil si dlaň.
To ho přivedlo na myšlenku základní funkce tepelného čerpadla.
Propojil výstup z mrazáku s bojlerem na teplou vodu a jelikož měl stále přebytek tepla, napojil horkou vodu na potrubní smyčku a pomocí malého větráku začal vhánět teplý vzduch do domu.
Následně zkusil úspěšně čerpat teplo ze země pomocí zemních kolektorů.
Jelikož ho výsledky velmi příjemně překvapily, v následujícím roce již prodal svůj starý kotel na uhlí :)

Princip a funkce tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo pracuje na stejném principu jako chladnička. Ta odebírá teplo potravinám - chladí - a v zadní části lednice - topí. Stejně pracuje tepelné čerpadlo, ale obráceně a s mnohem větším výkonem. Odebírá teplo vodě, vzduchu nebo zemi, a pomocí radiátorů nebo podlahového vytápění topí.

Princip tepelného čerpadla

První děj - Vypařování:
Od vzduchu, vody nebo země odebírá teplo chladivo kolující v tepelném čerpadle a tím se odpařuje (mění skupenství na plynné).

Druhý děj - Komprese:
Kompresor tepelného čerpadla prudce stlačí o několik stupňů ohřáté plynné chladivo, a díky fyzikálnímu principu komprese, kdy při vyšším tlaku stoupá teplota, jako teplotní výtah "vynese" ono nízkopotenciální teplo na vyšší teplotní hladinu cca. 80°C.

Třetí děj - Kondenzace:
Takto zahřáté chladivo pomocí druhého výměníku předá teplo vodě v radiátorech, ochladí se a zkondenzuje. Radiátory toto teplo vyzáří do místnosti. Ochlazená voda v topném okruhu pak putuje nazpět k druhému výměníku pro další ohřátí.

Čtvrtý děj - Expanze:
Průchodem přes expanzní ventil putuje chladivo nazpátek k prvnímu výměníku, kde se opět ohřeje. Tento koloběh se neustále opakuje.

 

Otázka:

Dobrý den Jestli dobře rozumím fukci tepelného čerpadla , tak čerpadlo dodává teplo přes primární okruh do sekundárního okruho přes výměník "kotel"a né přímou el. energii kterou by bylo možno využít pro podlahové topení "topné kabely nebo rohože " stavím dřevostavbu a hledám vhodné dodatkové topení ke krbu. Zajímal by mne Váš názor nebo případná doporučení.

Odpověď:

Dobrý den. Máte pravdu. Tepelné čerpadlo si můžete představit něco jako "teplotní výtah", který přesune nízkopotenciální energii okolí (vzduch, voda, ...) na vyšší teplotní hladinu. Spotřebuje při tom pouze zlomek nutné energie např. oproti elektrokoti nebo topným kabelům. Abychom mohli posoudit, zdali je tepelné čerpadlo vhodným doplňkovým zdrojem k vašemu krbu, potřebovali bychom znát tepelné ztráty domu. Někdy (při velmi malých tepelných ztrátách) se opravdu tepelné čerpadlo "nevyplatí". Bylo by ale asi dobré popřemýšlet, zdali se vám opravdu bude chtít každý den v zimě topit krbem nebo budete chtít využívat bezobslužný zdroj tepla a doplnit ho občas příjemným posezením u roztopeného krbu. Rádi vám samozřejmě pomůžeme s výběrem v obou dvou případech.

Dotazy z poradny www.mastertherm.cz


 

 

Formulář

Váš email *
Vaše jméno
Vyplňte textové pole *
Opište číslo
TOPlist

aktualizováno: 17.05.2017 10:17:21