Alternativní zdroje energie - komplexní řešení    

Otopná soustava

Vliv teploty vody na životnost kompresoru

Otázka:
Dobrý den,
není snížena životnost kompresoru, když topí na 60° plněním 407R

Odpověď:
Dobrý den,
námi používané kompresory jsou na tyto teploty navrženy. Nelze také předpokládat, že budete díky ekvitermní regulaci potřebovat 60°C neustále, ale pouze ve špičkách, největších mrazech. Nicméně máte pravdu, namáhání kompresoru a tudíž i jeho opotřebení je vyšší, nežli kdybyste topil na 35°C. Proto vždy doporučujeme, kde to lze, navrhnout nízkoteplotní otopnou soustavu, která vám přinese nejen delší životnost celého systému, ale i jeho vyšší efektivitu.


 


Musím měnit systém vytápění?

Otázka:
Dobrý den,
řeším aktuálně půdní nástavbu rodinného domu, kterým chci na půdorysu 15 x 7 m přidat cca 3 místnosti v podkroví. Stávající přízemí je vytápěno elektrokotlem s vodními radiátory Radik. Kapacita elektrokotle by dostačovala k napojení i nového podkroví. Leč myslíte, že by byl zkombinovatelný stávající elektrokotel s novým tepelným čerpadlem? Jak by to bylo se systémem vytápění e stávajícícm přízemí? Musel by se měnit?

Odpověď:
Dobrý den,
dle vašeho popisu lze říci: pravděpodobně byste měnit systém vytápění nemusel, ale pro přesnější představu by bylo třeba vědět jaké radiátory konkrétně máte. Zdali by dostačoval jejich výkon. Maximální výstupní teplota tepelného čerpadla je totiž cca 50 - 55°C. Pokud ale netopíte v zimě na vyšší teplotu, neměl by být s instalací tepelného čerpadla žádný problém. Elektrokotel bychom využít mohli. Naše regulace je schopná jej automaticky řídit.Maximální teplota vody v podlahovém topení

Otázka:
Dobrý den,
jakou maximální teplotu může mít vody v podlahovém topení? Máme novostavbu RD, kde jsme nechali nainstalovat podlahové teplovodní topení s keramickou krytinou. Na regulačním ventilu pro rozvod vody do podlahovky máme nestaveno 45°C (max. na hlavici je 50°C), ale na teloměru u mísícího zařízení je stále max 32°C a podlaha není moc teplá. Není ledová, ale teplá také ne. Nevíme, zda je to normální, nebo zda je někde chyba. Místnost vytopíme sice na 22°C, ale trvá to velice dlouhou dobu a musíme nechat měžet kotel celý den.

Odpověď:
Dobrý den,
optimální teplota vody do podlahového topení je 35°C. Jde pravděpodobně o pomalý průtok vody podlahou. To může být způsobeno několika možnými příčinami: zaneseným sítkem nebo je použito slabé oběhové čerpadlo, které je popř. nastavené na pomalejší chod. Zkuste tedy zkontrolovat a vyčistit sítko a přepnout oběhové čerpadlo na nejvyšší výkon. Pokud by tyto "základní" rady nepomohly, doporučil bych kontaktovat vašeho dodavatele podlahového vytápění.Tepelné čerpadlo s plynovým kotlem a otopná soustava

Otázka:
Dobrý den,
mám plynové topení a rád bych i tepelné čerpadlo. Prosím jak propojit tyto soustavy do sebe a jak je to náročné na montáž.

Odpověď:
Dobrý den,
předně je důležitý teplotní spád otopné soustavy, než typ topného zdroje. Aby byl provoz tepelného čerpadla ekonomický, je vhodný maximální tepelný spád 50/40°C. Pokud soustava pracuje s vyššími teplotami, je nutné instalaci tepelného čerpadla spojit rekonstrukcí otopné soustavy (výměna otopných těles tam, kde je to nutné). Vlastní technické řešení propojení tepelného čerpadla s plynovým kotlem je poměrně snadné a běžně se provádí. Obvykle se instaluje akumulační nádrž o objemu, který odpovídá 15ti násobku tepelné ztráty v kW.


 

Formulář

Váš email *
Vaše jméno
Vyplňte textové pole *
Opište číslo
TOPlist

aktualizováno: 17.05.2017 10:17:21