Alternativní zdroje energie - komplexní řešení    

Obecně

Nejúčinější tepelné čerpadlo

Otázka:
Dobrý den,
jaké TČ je nejvýhodnější (voda-voda,voda-vzduch,země-voda,země vzduch,vzduch-vzduch,vzduch-voda)

Odpověď:
Dobrý den,
to vždy záleží na provozních podmínkách, zvláště na otopné soustavě. Obecně je za nejúčinnější řešení považován systém voda/voda a voda/vzduch. Systém voda/vzduch či země/vzduch je vhodný tam, kde se v zimě topí a v létě chladí. Je však nutný vzduchotechnický rozvod a proudění vzduchu samozřejmě vytváří určitý hluk. Jinak v USA a Kanadě je systém země/vzduch velmi rozšířen.


 


Efektivita tepelného čerpadla v létě
  

Otázka:
Dobrý den,
omlouvám se za svoje povrchní znalosti, přesto si dovolím otázky. 1. Jak efektivně pracuje TČ v letních měsících, kdy pouze ohřívá TUV, což je orientačně jen 5% jeho výkonu. Je jeho el. příkon také jen 5% oproti topné sezoně. 2. Energetický audit je nutný pouze pro přiznání státní dotace fondu ŽP nebo i pro zvýhodněnou sazbu el. energie?

Odpověď:
Dobrý den,
1. Za svoje povrchní znalosti se vůbec nemusíte omlouvat :-) Námi dodávaná tepelná čerpadla mají řešený ohřev TUV různě. Například tepelné čerpadlo typu voda-voda GSW řeší ohřev TUV využíváním tepla z přehřátých par chladiva. Po kompresi chladiva na tlak odpovídající teplotě kondenzace se dostáváme do oblasti přehřátých par a na výstupu mají tyto páry teplotu až 80°C. Obecně lze říci, že řešení ohřevu celoročního ohřevu TUV znamená navýšení investičních nákladů o 20 až 30%. Pokud posuzujeme návratnost tohoto řešení odděleně, je nutno zdůraznit že jeho aplikace je výhodná pouze v případě větší denní spotřeby TUV (cca nad 300 l). V případě nižší spotřeby TUV je výhodnější využít elektrický zásobník. Ohtřev TUV tepelnými čerpadly typu země-voda nebo voda-voda neznamená radikální změnu topného faktoru, jelikož tyto systémy pracují se stabilnější teplotou nízkopotenciálního tepla. Tepelná čerpadla typu vzduch-voda pracují v letním období s vysokou teplotou nízkopotenciálního tepla a proto i topný faktor je logicky větší. Příkon kompresoru v letním období ale samozřejmě není 5% příkonu v topné sezóně. Právě z toho důvodu je potřeba konfrontovat investiční náklady s úsporami které tato aplikace přinese a na základě toho se rozhodovat. ad 2. K žádosti o zvýhodněnou sazbu není energetický audit třeba.


  

Tepelná izolace domu

 

Otázka:
Dobrý den,
chtěl bych vědět,jakým způsobem musí být izolován dům pro použití tepelného čerpadla.

Odpověď:
Dobrý den,
tepelné čerpadlo lze použít v izolovaném i neizolovaném domě. Je to v podstatě "pouhý" zdroj vytápění. Tzn. pro nezateplený dům stejných parametrů jako zateplený musíme použít akorát vyšší výkon tepelného čerpadla. Platí i jednoduchá úměra: Čím větší spotřeba domu = tím vyšší úspory tepelného čerpadla = tím kratší doba návratnosti investice. U některých domů. kde by bylo zateplení fasády problematické, jde tak o jednu z mála možností, jak snížit náklady na vytápění.


 


Maximální výstupní teplta
 MM      

Otázka:
Dobrý den,
zajímalo by mě na kolik stupňů je schopno čepadlo(země/voda) vytopit rodinný dům střední velikosti bez dotápění elektrokotlem.

Odpověď:
Dobrý den,
je to pouze otázka dimenzování tepelného čerpadla a otopné soustavy. Na jakou teplotu se systém naprojektuje, na takovou teplotu bude vytápět.


 


Formulář

Váš email *
Vaše jméno
Vyplňte textové pole *
Opište číslo
TOPlist

aktualizováno: 17.05.2017 10:17:21